ورق آجدار

 

این محصول از جنس ورق سیاه و نورد گرم است که به حالت و شکل خاصی آن را فرم می دهند و روی آن را به صورت هایی مانند خطوط مورب و کج ، دایره ای شکل و… قرار می دهند تا به حالت سرعت گیر شود (سطح این ورق دارای خطوط برجسته است). این محصول را در کف اتاق ها ، کامیون و وانت بارها ، آسانسور و… استفاده می کنند. ورق های آج دار با ضخامت ۱٫۵ میلی متر و ۱۰ میلی متر و در ابعاد ۲*۱ متر و ۶*۱٫۵ و ۶*۲ متر تولید می شوند.

صفر تا صد تولید ورق آجدار

ورق آجدار را می توان یکی از پرکاربردترین ورق های فولادی در دسته ورق های نورد گرم به شمار آورد که در انواع مختلفی تولید و روانه بازار مصرف می گردد. بیشترین استفاده از این محصول در سطوح با اصطکاک کم می باشد تا از سر خوردن افراد و اشیا جلوگیری گردد. این ورق در گروه محصولات نورد گرم قرار داشته و با روش نورد گرم نیز تولید می گردد. در ادامه ضمن معرفی نحوه تولید ورق های آجدار به معرفی کارخانجات تولید کننده این محصول خواهیم پرداخت.

ورق آجدار چگونه تولید می شود

ورق های آجدار به روش نورد گرم تولید می شوند. نحوه کار به این صورت است که ابتدا شمش های فولادی در درون کوره های پیش گرم وارد شده و به درجه حرارت مورد نظر می رسند. پس از افزایش دما، از قفسه های پوسته زدایی و نورد ابتدایی عبور نموده و مقطع آن ها کاهش و طول این تختال ها افزایش می یابد. پس از مراحل نورد اولیه؛ شمش های فولادی از مراحل نورد پایانی نیز عبور کرده و تحت عملیات آج زنی قرار می گیرند و به شکل ورق های آجدار با ضخامت ۱۰-۱٫۵ میلی متر در می آیند و به صورت کویل و یا ورق های برشی بسته بندی و آماده تحویل می گردند.

معرفی فرآیند نورد

فرآیند نورد یک فرآیند کار پلاستیک یا الاستیک – پلاستیک بر روی قطعه کاری است که بین دو غلتک در حال چرخش تغییر شکل می دهد. براساس شرایط و کاربردهای مختلف، انواع نورد و روش های مختلف آن شکل می گیرند. با توجه به شرایط فرآیند نورد و کاربردهای آن، انواع نورد به صورت زیر طبقه بندی می شوند.

انواع نورد براساس جهت انجام فرآیند عبارتند از:

 • نورد طولی
 • نورد عرضی
 • نورد پیچشی

انواع نورد براساس وضعیت حرکتی غلتک های نورد عبارتند از:

 • پیوسته
 • رفت و برگشتی

انواع نورد براساس وضعیت حرارتی عبارتند از:

 • نورد سرد
 • نورد گرم
 • نورد داغ

انواع نورد براساس شکل محصولات نورد شده عبارتند از:

 • نورد ورق
 • نورد مقاطع ساختمانی
 • نورد شمش

چنانچه محور غلتک ها موازی بوده، دارای قطر و سرعت دورانی یکسانی باشند، در خلاف جهت همدیگر بچرخند و قطعه کار از نظر خواص مکانیکی همگن و تنها با نیرو و گشتاور غلتک ها حرکت کند، فرآیند نورد طولی خواهیم داشت. فرآورده های این فرآیند به صورت تختال، شمش، شمشه، شمشال، صفحه، کلاف، ورقه، نوار ورق و فویل می باشند.

ویژگی همه این فرآیندها این است که در همه مراحل نورد، سطح مقطع آن ها همواره به صورت مستطیل باقی می ماند و تغییر شکل، عمدتا در راستای کاهش ضخامت قطعه کار است. اگر فرآیند نورد طولی در دمایی انجام گیرد که نرخ نرم شدن ناشی از حرارت بیشتر از نرخ کار سختی حاصل از فرآیند باشد، فرآیند نورد گرم طولی خواهد بود.

در یک مجتمع تولید فولاد معمولا از هر دو نوع فرآیند نورد گرم و سرد استفاده می شود. بدین صورت که شمش و تختال با عبور از قفسه های مختلف خط نورد گرم، به ورق؛ میلگرد، مفتول، لوله و دیگر مقاطع ساختمانی تبدیل می شوند. برای تولید ورق با ضخامت پایین و کیفیت سطح بالا، نهایتا ورق وارد خط نورد سرد می شود. در واقع خروجی خط نورد سرد، ورق، تسمه و فویل با کیفیت عالی و استحکام زیاد می باشد.

جدول وزنی ورق آجدار

ردیفمحاسبهطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
1وزن ورق آجدار 1.5 میل200010001.524
2وزن ورق آجدار 2 میل20001000232
3وزن ورق آجدار 3 میل20001000348
4وزن ورق آجدار 6 میل600015006432
5وزن ورق آجدار 8 میل600015008576
6وزن ورق آجدار 10 میل6000150010720
7وزن ورق آجدار 8 میل600020008768

در زیر جداول و اطلاعات مهم ورق های فلزی را برای شما فراهم کرده ایم :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست